To find out more about individual governors, click on their names.
Current Governing Body
Name Appointed by Committees & Responsibilites Governor for Term
Rev’d Ian Crofts Vicar Chair for Full Governing Body Sits on all Committees / Staffing Governor Ex Officio (Appointed Summer 2007)
Mrs Helen Buller Elected Staff Representative Curriculum and Safeguarding August 2020
Ms Chichi Egwurugwu LDBS Rep Curriculum & Safeguarding August 2018
Ms Holly Evans PCC Rep Attends all committees Appointed Governor for SEN & Safeguarding/Child Protection August 2018
Mrs Jo Morgan Parent Governor Chair of Curriculum and Safeguarding RE Curriculum and Pupil Premium Governor January 2021
Mr Chris Müller Local Authority Governor Vice-Chair of Governors & Chair for Finance Premises and Staffing Committee Governor for H & S Finance and Premises August 2020
Mr James Musgrave PCC Rep Curriculum & Safeguarding July 2019
Mr Josh Newham Ex Officio Head Teacher Sits on all Committees Ex Officio (Appointed September 2016)
Mr Charlie Theodosi Foundation Governor Finance Premises Staffing Chair of Admission Committee August 2019
Ms Sue Watkins School Business Manager Finance Premises Staffing Ex Officio (Apppointed September 2014)
Mr Barry Young Parent Governor Curriculum and Safeguarding January 2021